Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Sedat Kılıç: Körler Sağırlar Artık Birbirini Ağırlamıyor

Posted on 0

Yaklaşık 4.5 yıl önce Google dan ilk teklif aldığım da sektör hakkında hemen hemen hiç bir bilgiye sahip değildim, sektör yeni yeni emeklemeye başlamıştı, 18 milyon civarında internet kullanıcısından bahsediliyordu, hemen hemen bütün firmalar, internet topluluğunu nasıl kullanabileceğini bilmiyorlardı ve sanırım 2010 yılının ilk çeyreğine kadar “ağırlıklı moda” olan mecralara reklam vermek ve interneti önemsiyoruz demekten ileri gitmediler. 2006-2010 yılları arasında, rüştünü gerçekleşen işlemler ile ispat etmesine rağmen her zaman kırmızı ışıklarda kağıt mendil satan insan muamelesi gördü internet, yanında durduğumuzda önem verdiğimiz, gerçekte kısa bir süre sonra aklımızdan çıkan bir yabancı, ta ki özel alışveriş ve kupon siteleri oyuna girene kadar.

2010 un ikinci yarısı özellikle yukarıda bahsettiğim firmaların pazara getirdiği dinamik ile farklı heyecan içerisinde geçti, büyük sermaye gruplarının gözleri beklenmedik şekilde ülkemizin üzerine yöneldi, bence geç kalmış bir ilgi!

2010 yılında 35 M toplam, 20 M 15 yaş üzeri internet kullanıcısı ile zaten bir dev haline gelen Pazar, yatırımcıların ilgisini çok daha önceleri çekmeliydi, muhtelenen 2011 yılı içerisinde sektörde deneyimli yeni firmaların pazara girmesi ile internet pazarı hak ettiği yere çok hızlı bir şekilde gelecektir.

2010 yılının bize kazandırdığı farklı bir deneyim de fazla satış yapan manavın, bakkalın yanına yenisini açma karakteristiğimizin, internet sektörü için de bozulmamış olması, bu ticari hamlelerin, 2008 yılında sektöre verilen zarara benzer zarar oluşturmaması için belirli bir finansmana sahip firmaların bir araya gelerek toplum bilinci oluşturması artık çok daha önemli.

2011 yılı bence çok heyecanlı ve değişik tecrübelere sahne olabilir; firmalar geçmiş deneyimlerden, internete yatırım yapmadan bir sitenin kendi kendine büyümesinin çok zor olduğunu, doğru iş modeli ve yatırım ile sitelerin çok çabuk büyüyeceğini görmüş durumdalar. Sanırım bu yıl dikey ve yatay sektörlerde çok firma oyuna girecek, ancak önümüzdeki en büyük tehlike, sektörü bilen insan sayısının gerçekten az olması. Bir araya gelen firmaların bu konuya da çözüm bulmaları, uzun yıllardır sektörde bulunan kişilerin deneyimlerini, diğerlerine aktarması pazarın büyümesi için kilit rol oynayacak.
2011 in bir farklı heyacanı da B2C firmalarının özel alış veriş ve kupon sitelerinin sektöre kazadırdığı yeni müşterileri monitize etme çalışmaları olacaktır. 2011 de birazcık yaratıcılık ve dinamizm ile sektörün 100% den fazla büyümesi kimseyi şaşırmamalı.

Sedat Kılıç, Industry Leader, Google Türkiye

4 Responses
 • Aykut İçöz
  Mart 1, 2011

  Güzel bir değerlendirme ve öneri yazısı olmuş, teşekkürler.
  Bilgili, akıllı ve toplumsal bakış açısı ile hareket etmemiz gerekir.
  Başaracağız, ancak bakalım ne şekilde, kapsamda ve faydada olacak? 🙂
  Birlikte göreceğiz. 🙂

 • Hello,I like to find out more about this subject. I appreciate you for writing Sedat Kılıç: Körler Sağırlar Artık Birbirini Ağırlamıyor.

 • http://datinggames.eu
  Ocak 21, 2013

  Amazing site format! I am glad when I read a great article on the world wide web. Thank you for sharing and I hope you will share more amazing stuff when you feel ready.

 • […] Burak Büyükdemir (eTohum Kurucusu) etohum şirketleri, e-ticaret, grup satın alma siteleri Sedat Kılıç (Google Türkiye) E-ticaret, grup satın alma siteleri Erdem Yurdanur (Mackolik Kurucu Ortağı) wikileaks, […]