Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Orkun Tekin: 2010 cesaret ve vizyon mesajlarının yerine ulaştığı seneydi

Posted on 0

2010’un geneline baktığımda aklımda ilk kalanlar ülke ölçeğinde Anayasa Referandumu, Dünya ölçeğinde Dünya kupası, Haiti Depremi ve Eylakemküfül diye okuyup gülümseten ismi ile meşhur tozbulutu üretim merkezi yanardağı… vs.

Tüm bu olayların sosyal medya izdüşümü ise inanılmazdı, insanlar ortak bir özneyi konuşmayı ortak bir konuda farklı görüşleri farklı kaynaklar üzerinden ifade etmeyi seviyorlar. Markalar da bunun farkına varmış olacaklar ki, online pazarlama konusundaki uzmanlıkları bu sene daha da içlerine alıyor ya da kiralama yoluna gitmeye başladılar.

Sektörümüz olan internet ve mobil servislerini gözönüne getirirsek, Türkiye’de en gözle görülür büyüme/gelişme özellikle elektronik ticaret pazarındaki agresif büyüme oldu. Klasik alışveriş kültürü kendi içinde kırılmaya ve dikey / özel alışveriş imkanı sunan servisler çılgın bir hızda pazara çıkmaya ve enteresan birşekilde de önemli bir kısmı bu oyunda tutunmaya başladı. Bildiğim kadarı ile sadece 8 ayda 52 grup alışveriş 15’den fazla da özel alışveriş servisi 2010 içerisinde yayın hayatlarına başladılar kıran kırana bir köşe kapmaca olayı en çok biz reklam alanı tedarikçilerine yaradı. Ancak Türk insanı alışveriş yapmıyor algısını yıllardır savunanların da aslında katmadeğer ortaya konulunca tüketicinin de papatya gibi açılabileceğini farketmesi bu senin önemli notlarından biriydi… Benim düşünceme göre şu anki internet penetrasyonu sabit kalsa dahi elektronik ticaret pazarı önümüzdeki 5 senede en az 5 kat daha büyüyecek bir pazar. Ve hala bu alanda fırsat çok.

Tüm bunlar olurken mobil dönüşümü daha da hızlanmaya başladı açık kaynak destekli işletim sistemleri anormal bir penetrasyona ve dolayısı ile herkesin katılımı ile daha hatasız ve faydalı ürün ve servisler ile hayatımız kolaylaştı. Dünya iphone4’e ve ipad’e kavuştu. Google ise ilk kez kendi büyüme hızından çok daha hızlı büyüyen facebook’un üzerine oynamaya başladı.Sosyal medya’ya dahi bulaştı ama yapamadı. Ama oyun gösterdi ki bu rekabet en çok kullanıcılara yarayacak ve çok daha özel servisler hayatımızın parçası olmaya devam edecek. Farklı bir örnek ama lokasyon bazlı servislerin önemine değinmek açısından veriyorum ben sadece 2010 senesinde 300 den fazla check-in yapmışım Foursquare’de. Bu günde bir aksiyon demek. Günde bir kere muhakkak dokunduğum kaç marka var hayatımda bilemiyorum ama 2 sene önce adını bilmediğimiz uygulamaların veya servislerin hayatımızın kaçınılmaz parçası olabileceğini artık kabullenmenin vakti geldi de geçiyor bile.

Tablet hayatımıza resmen girdi ve yavaş yavaş şekil /biçim değiştirme planları dahi konuşulmaya başlandı. Hizmet, eğlence ve reklam anlamında hakikaten fırsatlarının çok bariz olduğu mobil kanalı sektörel anlamda sicili çok temiz olmadığından anormal bir hızda büyümesini gecikti ama önümüzdeki sene bir zıplamayı ölçebileceğiz düşüncesindeyim.

Online reklamda alanın önemi zayıfladı, site hedefli değil , kitle hedefli çalışmalar yapan reklamverenler daha çok kazandı, daha çok harcadı. Bu konuda sadece donanımlı olan ajanslar müşterilerine doğru servisleri sunabilmeyi başardığından online reklam sektörü yine klasik büyümelerinin civarında dolaştı. Bu derece elektronik ticaret kıymeti pazarda olmasına ve kriz kıtlığından çıkmış markaların çok daha iyi işlerle iştahlandırılabileceği bir yılda pek de bu seneye yakışır rakamlar oluşmadıysa da 2011’in bu anlamda daha dişini gösteren bir sene olacağını tahmin ediyorum.

Özetle 2010 da daha da dijitalleştik, kredi kartı kullanım oranları arttı, mobil ödeme 5 milyondan fazla kişiye servis sunmaya başladı. Bu elektronik ticareti etkiledi, para kazanan reklam verdi, reklam alan mecrasına yatırım yaptı içeriğini kuvvetlendirdi, servisini güçlendirdi , işbirliklerine gitti ,güçbirliklerinden yeni projeler yarattı … kazandı ya da kazanacak… Özetle 2010 uzun yıllardır ilk kez olması gereken kapasiteyi realize eden nadir senelerden biri oldu diyebilirim.

Bundan sonra geçen her saniye ise Türk girişimcisinin ve Türk markalarının lehine gelişecek. Yerel markalarımıza göz atarsak özellikle elektronik ve beyaz eşya sektörlerinde dünyaya kafa tutan markalarımız , Türkiyede başlayıp 4-5 ülkeye servisi ölçeklendiren internet girişimlerimiz, Mobil dünya yönetim kurullarında arkadaşlarımız, Fransadan bir otomotiv firması satın alabilecek cesarette yatırımcılarımız, Müzik segmentinde dünyanın sayılı servisleri arasından birinci gelmiş işlerimiz ve artık dünyanın önemli çikolata markalarını alıp, önemli spor aktivitelerine ve takımlarına sponsor olabilen bir VİZYONUMUZ var.

Bence 2010 diyince aklımda kalan en önemli olgu ne derseniz; yurdum girişimcisine kattığı cesaret ve vizyondur.

Orkun Tekin, Reklamz A.S. Yönetim Kurulu Baskani; Fizy Yönetim Kurulu Baskani, Founder ve Business Angel

1 Response
  • Salih yol
    Ocak 15, 2011

    Orkun Tekin Fizy yönetim kurulu başkanı değildir