Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Ersan Özer: Çek gız, feysbuka koruk

Posted on 0

Başlığı 2010’da viral olan bir “halk videosundan” aldım. (Kaçırdıysanız şurada izleyebilirsiniz.) Köpeğini bebek gibi ayaklarında sallayan adam, telefonla videosunu çeken kadına, “Çek gız, feysbuka koruk” diyor.

Bu videoyu referans göstererek, “Ne mutlu ki Türkiye’de internet artık geniş halk kesimlerine ulaştı” demeyi isterdim. Ama maalesef diyemiyorum çünkü aslında her geçen gün artan Türk internetinin değil, Facebook’un penetrasyonu.

* * *

Facebook bombası 2010’da da aynı şekilde etkisini sürdürdü. Bir arkadaşım, çaycısından Facebook arkadaşlık isteği gelince beni e-posta ile haberdar etmişti: “Ersan, son Türk de Facebook’a üye oldu. Artık yeni üye kaydını kapatabilirler!”

Webrazzi’nin yılın girişimcileri, yılın yeni girişimleri listelerine bakana kadar 2010’un son derece hareketli ve bereketli geçtiğini düşünüyordum. Öyle ya, 50 tane grup satın alma sitesi açıldı. Üstelik kimileri ciddi satış rakamlarına ulaştılar. Private shopping sitelerine yenileri eklendi. Ve aralarında çıkış yapmayı başaranlar oldu.

Fakat Webrazzi’deki listeler toz dumanın bundan ibaret olduğunu gösteriyor. Türk interneti 2010 yılını havanda su döverek geçirmiş. Facebook her sınıftan 25 milyon Türk’ü üyesi yapmayı başardı. Biz de bunların birkaç milyonundan para almayı başarabildiğimiz için zafer çığlıkları mı atalım?

Bir kadın arkadaşım hayatında yaptığı tek internet alışverişinin Farmville coin’i olduğunu söylemişti. Rakamları bilmiyoruz ama Facebook oyunlarına ve Adwords’e para harcayan Türklerin, yerel girişimlere para harcayan Türklere misli misli fark attığına eminim.

* * *

Türk interneti bardağının boş tarafında bu var. Peki dolu tarafında?

2010’da girişimciler çok önemli bir şeyi öğrendi. Artık, “Süper bir site fikrim var, dünyada örneği yok” demek yerine, olması gerektiği şekilde, rüştünü Batı’da ispat etmiş iş modellerine yöneldik. Bunları layık olduğu yatırımlarla hayata geçirdiğimizde başarının o kadar da zor olmadığını gördük.

Velhasılı, doğru internet işini yaparsak para kazanabiliyoruz.

Bu deneyime çok ihtiyacımız vardı. Türkiye’de her nedense klon site yapmak ayıplanan bir şeydir. Oysa özellikle Almanya’da, eğer projenizin başarılı bir Amerikan örneği varsa yatırım almanız, hatta satılmanız mümkün hale geliyor. (Bir örnek 100 milyon avroya satılan Facebook klonu Studivz, bir diğer çarpıcı örnek de Groupon tarafından satın alınan Groupon klonu Citydeal.)

Bundan sonra yapmamız gereken, kapasitemizin sınırlarını kabullenip, kapasitesinin sınırlarını kabullenmiş Almanya’nın izinden gitmek. Arada Fizy, LiveGo gibi başarılar çıkarsa da ne mutlu. Zaten o kadarı Almanlardan da çıkıyor.


Ersan Özer, Uzman TV, Magnet Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü, Founder ve Business Angel

6 Responses
 • Joy fm dinle
  Şubat 21, 2011

  Piyasada bukadar klon site mevcutken, üstüne klon siteleri teşvik etmek ne kadar doğru?

 • ersan öker
  Haziran 30, 2011

  Facebook’un sıkıntısını, çaycının da siteye üye olması hatta patronuna arkadaşlık teklif etmesi üzerinen ele almak oldukça enteresan hatta saçma görünüyor. Çaycı üye olduğu için siteyi kapatabilirler gibi bir yorum da web teknolojisini ve bu teknolojinin sosyal etkilerini değerlendirmekten oldulça uzak ve tepeden bakan bir yaklaşım. Çaycı da kapıcı da çöpçü de üye olacak tabii, kime ne bundan? Bir internet girişimcisinin konuya yaklaşımı böyle sığ mı olmalı? Hiç sanmıyorum

 • elife
  Haziran 30, 2011

  başarısız bi yazı olmuş