Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Çağlar Erol: Kırılma Yılı: Bir 2010 Değerlendirmesi

Posted on 0

2010’la ilgili bir değerlendirme yazısı yazan herkes (yani sektörden herkes) yazıda şu sözcüklerin en az yarısını kullanmıştır: Özel alışveriş, grup satın alma, Markafoni, Trendyol, Şehirfırsatı, Grupanya, Citydeal, Google, Foursquare, iphone, ipad, ve milyon / milyar dolar. Sadece bu sözcükleri yazmam bile yılı epey bir özetliyor; bir de bunları detaylandırırsam aynı yazıyı yedinci kez okumuş olacaksınız. Ben de sizi sıkmamak için biraz daha farklı – ve özel – bir konuyu ele alacağım.
Şu an 2 çocuk babası olmak, bir iki genç internet şirketinin yönetim kurulunda bulunmak dışında öncelikli olarak Enuygun.com Genel Müdürlüğü şapkasını taşıyorum. 2010 internet sektörü benim için şirketim Enuygun.com odağında yaşandı. Özel olarak da krediler başlığı altında.
2010 yılı başında 1 yıllık bir şirket olarak bir süredir çalıştığımız 3 bankanın dışında pek bir bankayı internet üzerinde lead işine ikna edememiştik. Ocak ayında bankalardaki yetkililerle kim bilir kaçıncı görüşmeyi yapıyor, ve net bir sonuç alamıyorduk. Diğer taraftan Enuygun.com’un trafiği ve kullandırım sayıları hızlı şekilde artıyordu. Şubat ayında, gerçekleşen sonuçlarımızın verdiği güvenle yaptığımız görüşmelerde biraz daha fazla ilgi uyandırdık. Yine de internet üzerinden yaratılan trafiğin bankalar için çok değerli olduğuna ikna etmekte zorlanıyorduk.

Mart ayında etkileyici bir sayıya ulaştık: Enuygun.com’dan yapılan yönlendirmelerle gerçekleşen kredi kullandırımı, sadece o ay için 5 milyon TL’yi geçti. İşte bu sayı, bazı bankalar için bir dönüm noktası oldu. Uzun süredir sistemimize katmak istediğimiz bankalar, takip eden aylarda bizimle çalışmaya başladı. Bundan sonra işler bizim için daha da kolaylaştı.
Kasım ayında Enuygun.com üzerinden yapılan yönlendirimler sonucu gerçekleşen kredi kullandırımı aylık 15 milyon TL’yi aşmıştı. Aralık ayı için 20 milyon TL’ye yaklaşan bir kullandırıma ulaşacağız. Çalıştığımız banka sayısı 7, 2 banka ile sözleşme sürecindeyiz, ve yeni bankalar görüşme taleplerini iletiyorlar. 2010 yılı içinde bankalar, internet trafiğinin onlar için ciddi getiri sağlayacağını kabullendiler.

Aynı dönemde Adwords’te harcama yaptığımız sözcüklerin tıklama birim maliyeti tam 2 kat arttı. Bankaların bu alandaki toplam arama motoru reklam harcaması, yeni bankaların da girişleriyle benim tahminimce 8-10 kat yükseldi. Yıl içerisinde en az 4-5 site daha bu alanda faaliyete başladı.

Ve bu gerçekten oldukça spesifik bir iş konusu…
Bankaların lead işini geçtiğimiz yıl kabullenmesi, ABD’nin 6-7, Avrupa’nın 3-4 yıl arkasından geldiğimizi gösteriyor. Yine de 2010’da yaşadığımız bu gelişim sürecinden anlıyoruz ki, ilk paragrafta yazdığım anahtar sözcüklerin dışındaki alanlarda da internet üzerinden para kazanılacak bir döneme girdik. Bankaları sigorta şirketleri, havayolu şirketleri, diğer şirketler takip edecek. Sektörün derinliği her yıl en azından katlanacak, cirolar yatırımcıları, yatırımlar değerlemeleri tetikleyecek.
2010 yılını internetle tanıştığım 1993’ten beri sektörde yaşanılan tek gerçek kırılma yılı olarak hatırlayacağım.

Cağlar Erol, General Manager Enuygun A. S., Founder ve Business Angel

4 Responses
  • […] (CEO Nokta A.S) İnternet reklam pazarı Aytug İgneli (Hepsiburada Genel Müdürü) e-ticaret Çağlar Erol (Enuygun Genel Müdürü) banka kredileri ve […]