Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

2010 biterken: en önemli gelismeler, en basarililar ve digerleri

Posted on 0

Her sene bitiminde, geride biraktigimiz seneyi degerlendirmek iyi bir bakis acisidir. Insan degisimin icinde olunca, etrafindaki olaylarin ne kadar cabuk degistigini fark etmiyor.

Geriye dönüp, 2010a baktigimda, neler görüyorum:

1. eTicaret pazari acisindan son derece basarili bir sene gecti. Üc büyükler (Hepsiburada, Gittigidiyor, Sahibinden) cok iyi büyüdüler. Özel Alisveris en hizli büyüyen grup oldu. Markafoni bu özel alisverisin sektörünün lideri olarak basladigi 2010’u arayi acarak lider olarak kapatiyor. Dikey eTicaret sitelerinde bir hayli hareketlenme var. Balerin, Pabbuc, alisverissaati vs. hizla büyümeye devam ettiler. Tek ürün sunan sitelerde ivme kazandi – mesela sepeteindir gibi

2. Reklam pazarinin en önemli gelismesi Grup Satin alma sirketleri oldu. Dikkat ederseniz, onlari eTicaret grubu icinde görmüyorum. Gecenlerde 50’ye yakin grup satin alma sirketinin piyasada oldugunu ögrendim. Ben 13’ten sonra saymayi birakmistim. Bu aralar herkes trafik, facebook like ve benzeri yöntemlerle grup satin alma sirketlerinin bir siralamasini cikartiyor. Birde ciro acisindan bakalim: 3 Büyüklerden söz etmek dogru olacak. Sehirfirsati ve Grupfoni Ekim’den beri ciro’da basa bas gidiyor. Ekim’de en cok ciro Grupfoni’de oldu, Kasim Sehirfirsatinin liderligi ile kapandi. Aralik yine basabas. Bu ikisinin arkasinda kalan Grupanya ücüncü sirada. Ondan sonra pek birsey yok gibi, yani fark cok büyük (markapon’u bilmiyorum, sayac’i yok). Bu pazari siz gelecek sene bir görün. Bence Internet pazarlarinin icindeki en önemli büyüme potansiyeli olan alt sektör.

3. Yabanci yatirimcilar Türkiye’ye artik ciddi bir nitelik ve nicelikte girdiler. Hepsini biliyorsunuz, yok yok diyebiliriz. Türk Internet pazari hakkinda yurtdisinda ki bloglarda hicbir zaman bu kadar cok yazi görmedim ve okumadim. Türk yatirimcilarda güzel organize oldu. Galata Business Angels ilk yatirimlarini yapti. Umarim niceleri izleyecek.

4. Baska önemli bir gelisme Perakende sektörünün internet ile tanismasi oldu. Tabii ki Perakende sektörü daha evvelden de yakindan izliyordu ama bu sene oldugu kadar bir sanal seferberlik daha görülmemisti. Dikey eTicaret sitelerin gelismesi icin olabilecek en iyi gelisme. Su an Perakende sektöründe eTicarete dolayli veya dogrudan girmemis bir grup yok diyebiliriz. Asil senlik seneye. Ilginc ortakliklara sahit olacagiz.

5. Türk internet sitelerinin yurtdisina acilmasi baska önemli bir gelisme oldu. Yemeksepeti Kibris, Rusya ve Dubai ile acildi. Markafoni 2010’da Ukrayna, Yunanistan ve Güney Kore’yi ekledi (Avustralya 2009’da acilmisti). Herkese tavsiye edebilirim. Ilk basta belki zor gelen bir fikir ama Türk sirketlerinin dinamizmi ile cok iyi sonuclar getiren bir hamle olabilir. Markafoni ile yaptigimiz deneyimler son derece olumlu oldu. Mesela Avustralya’da 100 kisilik ekip olusturduk. Muhtemelen Avustralya’daki sirketimiz günün birinde markafoni’den daha büyük olacak. Oradaki ekip ile gelistirdigimiz fikirlerden hepimiz faydanaliyoruz.

Benim gözümdeki bes ana gelisme bunlardi. Onun disinda sayisiz güzel gelismeye tanik olduk. Internet kullanici sayisi 32 milyonu gecti. Türkiye’de güzel konferanslar düzenlendi. Facebook ülkesi oldugumuzu tüm dünya ögrendi ve sasirdi. Hele birde Friendfeed’te bir numarali ülke oldugumuzuda söyleyince bu saskinlik daha da büyüdü. Sektör birbirine cok destek cikti. Fikirler acikca konusuldu, hepberaber büyüyebilecegimiz bir dönemde oldugunu anladik. Darisi 2011’in basina…

2010’un en basarililari: Grup satinalma siteleri
2010’un melek yatirimcisi: Emre Kurttepeli
2010’un en iyi konferansi (Türkiye): eTohum Antalya konferansi
2010’un en iyi konferansi (Türkiye disi): DLD 11
2010’da en cok eglendiren twitter’ci: Serdar Kuzuloglu
2010’un en yaratici dijital ajansi: 41 29!
2010’un en iyi gadget’i: Apple iPad
2010’un en büyük dersi: Güney Kore tahmin edilende de daha farkli bir internet pazari
2010’un en cesur karari: Gittigidiyor’un acik arttirmayi kaldirmasi
2010’un en yaratici site ismi: yakala.co

2010’un en basarili sirketi: Groupon
2010’un kaybedeni: Yahoo!
2010’un en basarili yatirimcisi: DST
2010’un “Man of the Year”: Andrew Mason

2011’de görüsmek üzere!

8 Responses
 • Engin Aydın
  Aralık 22, 2010

  Merhaba Sina Bey, Ben birşey sormak istiyordum.
  Groupon modelinin niye e-ticaret modeli olarak görmüyorsunuz?Size göre bir internet iş modelinin e-ticaret olarak tanımlanması için ne özelliklere sahip olması lazım?
  Örneklerle açıklayabilir misiniz?

 • Sina Afra
  Aralık 30, 2010

  Engin Bey,

  eTicaret ve reklam icin genel kabul görmüs birden fazla tanim var. Ben bu tanimlamaya servis veren acisindan bakiyorum. Mesela bir restoran. Tabii ki satis yapmak icin Grup satin alma siteleriyle calisiyor ama önce “reklamini” yapiyor (grup satin alma sitesinle beraber kampanya), ondan sonra satisini gerceklestiriyor (müsterinin restorana gelmesi). Satis offline gerceklestiginden ve ilk adim reklam oldugundan (ve bununla beraber servis verenin motivasyonu reklam verip, insan cekmek oldugundan), ben Grup Satin alma sitelerini reklam bohcasina koyuyorum.

 • Seçkin Sağdıç
  Ağustos 16, 2011

  Ülkemizin içinde bulunduğu durum sizce ne, son çeyrekte ne gibi risk ve ölümcül hata öngürüyorsunuz? İlave olarak yeni firma ve yeni girişimcilere başlarken neler yapmalılar konusunda öğütleriniz neler?

 • homepage
  Kasım 12, 2012

  2010 biterken: en önemli gelismeler, en basarililar ve digerleri is a great write-up. You get my vote for 2010 biterken: en önemli gelismeler, en basarililar ve digerleri and I’ll bookmark this webpage now.

 • dating
  Ocak 21, 2013

  Hello,I love to read more on this subject. I appreciate you for writing Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce.

 • here
  Ocak 28, 2013

  Hello, this is actually a good posting. You have my vote for this and also I’ll bookmark this blog right now.

 • Kühlschrank Test
  Şubat 19, 2013

  Exciting information, many thanks for sharing these in this post.

 • zyprexa
  Mart 15, 2013

  j “>order zyprexa, order zyprexa online, http://www.perfectshutdown.com/>